Powrót do strony głównej

Wykaz haseł


NAUCZANIE PAPIEŻA FRANCISZKA

MARYJA

W spojrzeniu Maryi odzwierciedla się spojrzenie Ojca i Syna


W czasie Mszy św. w sanktuarium maryjnym Bonaria papież Franciszek powiedział: „Przybyłem dziś pośród was, czy raczej przybyliśmy tu wszyscy razem, by napotkać spojrzenie Maryi. W nim bowiem odbija się spojrzenie Ojca, które sprawiło, że stała się ona Matką Boga, a także spojrzenie Syna, które sprawiło, że stała się Matką nas wszystkich. Tym spojrzeniem Maryja dziś na nas patrzy.” (Bonaria 22.09.2010)

W Jezusie i Maryi nie zatarł się „obraz i podobieństwo” do Boga

Co oznaczają wypowiedziane przez Papieża słowa? Można je rozumieć następująco: Zostaliśmy stworzeni na „obraz i podobieństwo Boga” (Rdz 1,26 -27; 5,1). To podobieństwo zatarło się jednak w pierwszych rodzicach i w nas z powodu ich upadku i naszych grzechów. Dlatego w nas – w naszym działaniu, myśleniu, mówieniu i spojrzeniu - nie ujawnia się w pełni podobieństwo do Boga miłosiernego, kochającego, dobrego, zatroskanego o każdego.

Grzech pierworodny i grzechy osobiste zatarł obraz i podobieństwo do Boga we wszystkich ludziach oprócz Jezusa i Jego Niepokalanej Matki. Z tego powodu w tych dwóch Istotach nadal najpełniej ujawnia się to, co powinno się odzwierciedlać w każdym człowieku: miłość Ojca, Jego życzliwość, dobroć, miłosierdzie. We wszystkich czynach Jezusa i Maryi, w Ich myślach, słowach i nawet w Ich spojrzeniu ujawniała się miłość, podobna do Miłości Ojca.

Pełne miłości spojrzenie Maryi uczy nas miłości

Papież powiedział: „Potrzebujemy Jej czułego spojrzenia Matki, które zna nas najlepiej, spojrzenia pełnego współczucia i troski. Maryja uczy nas tego spojrzenia, które stara się przyjąć, towarzyszyć, chronić. Uczmy się tak właśnie patrzeć na siebie nawzajem, macierzyńskim spojrzeniem Maryi”. (Bonaria 22.09.2010)


 

(Redakcja artykułu: 24 września 2013, ks. Michał Kaszowski)

Podobne tematy omówione na stronie www.teologia.pl:  

Obraz i podobieństwo Boże w człowieku,

Najświętsza Maryja PannaPowrót do strony głównej

Wykaz haseł