Powrót do strony głównej

Wykaz haseł


NAUCZANIE PAPIEŻA FRANCISZKA

CIEKAWOŚĆ

Ciekawość odciągająca od Boga


Papież Franciszek przytoczył kiedyś przykład św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która przyznała się do swojej ciekawości, bo – jak wspomniała – interesowało ją bardzo, jak zakończy się historia rodzinna, którą opowiadała jej jakaś siostra. Św. Teresa stwierdziła, że w tym zaciekawieniu nie było ducha Bożego, lecz duch rozproszenia, ciekawości (Hom. 14.11.2013).

Zapewne niejeden -  słysząc to, co powiedziała św. Teresa - stwierdzi: Przesada. Co w tym złego, że ją interesowała jakaś ciekawa historia rodzinna? A jednak... Można trochę pofantazjować i pomyśleć, że św. Teresa żyje w naszych czasach. W domu zakonnym jest telewizor i z tym samym zaciekawieniem – które wspomniała – codziennie ogląda jakiś serial lub film. Mając krytyczne spojrzenie na siebie musiałaby któregoś dnia szczerze powiedzieć: przecież ja więcej myślę o tym, jak się zakończy „ciekawa” historia przedstawiona w filmie lub serialu, niż o Bogu! Przecież ja już nie umiem skoncentrować się na Bogu, na Ewangelii, bo myślę  bez przerwy o tym, co nowego wniesie następny odcinek serialu telewizyjnego w historię, którą całymi miesiącami lub latami przedstawia. W końcu Święta musiałaby powiedzieć: W tym zaciekawieniu nie ma ducha Bożego, lecz duch rozproszenia i próżnej światowej ciekawości.

Często ludzie skarżą się, że nie mają czasu na modlitwę. Jednak gdyby byli tak uczciwi jak św. Teresa, to raczej by powiedzieli: pozwoliliśmy na to, że cały czas i również nasz umysł zajęty jest wszystkim, oprócz Boga: rozrywkami, telewizją, internetem, grami... Nawet swoje problemy osobiste, rodzinne, zawodowe rozważamy w oderwaniu od Boga. Nawet one nas do Niego nie zbliżają, chociaż mogłyby to uczynić.  Jest tak, bo tego chcemy. Nie potrafimy znaleźć ani chwili, by pomyśleć o Bogu, o niebie, o tym, jak pomóc ludziom biednym i duszom w czyśćcu, bo bez przerwy myślimy o...


(Redakcja artykułu: 17 listopada 2013, ks. Michał Kaszowski)Powrót do strony głównej

Wykaz haseł